Forskolin – Pokrzywa Indyjska

Wśród osób, które chcą pozbyć się nadmiernej ilości kilogramów już od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się suplement diety o nazwie Forskolin. W tabletkach tych znajduje się wyciąg z pokrzywy indyjskiej. Czy rzeczywiście roślina ta może nam pomóc w pozbyciu się nadwagi? Czy tabletki te są bezpieczne? Co warto wiedzieć o samej pokrzywie indyjskiej? Jakie zawiera ona substancje czynne? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

W jakich rejonach świata rośnie pokrzywa indyjska?

Naturalnym obszarem występowania pokrzywy indyjskiej są ciepłe kraje położone na obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Występuje na terenie Birmy, Srii Lanki, Indii, Tajlandii. Bardzo często roślina ta nazywana jest również szałwią indyjską, pokrzywką indyjską, pochwiatką, Coleus forskohlii lub po prostu Coleus. Z pewnością ta ostatnia nazwa nie jest obca miłośnikom roślin ozdobnych. Wiele osób chętnie hoduje coleusy w swoich ogrodach, mieszkaniach, na tarasach i balkonach ze względu na przepiękne ubarwienie ich liści.

Pokrzywa indyjska to jednak nie tylko piękna roślina ozdobna, ale przede wszystkim roślina lecznicza. Właściwości lecznicze pokrzywy indyjskiej wykorzystywane były między innymi w ludowej medycynie hinduskiej. Do celów leczniczych wykorzystuje się liście, korzeń, czasem nawet całą roślinę. Badania nad właściwościami leczniczymi forskoliny rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Nazwa tej substancji pochodzi zaś od żyjącego w XVIII wieku Petera Forskala – fińskiego uczonego i botanika.

Jakie substancje zawiera pokrzywa indyjska?

Najważniejszym składnikiem pokrzywy indyjskiej z perspektywy właściwości leczniczych jest coleanol. Jest to związek diterpenowy, który bardziej jest znany pod nazwą forskolin lub forskolina. Substancja ta jest bardzo silnie działającym przeciwutleniaczem, który niezwykle skutecznie blokuje działanie wolnych rodników. Ma działanie przeciwwirusowe, antygrzybiczne i antybakteryjne.

Inne substancje, które zawiera pokrzywa indyjska to:

 • krocetyna;
 • barbutazyna;
 • plectryna.

Jakie dolegliwości leczy forskolina?

W tradycyjnej medycynie hinduskiej pokrzywa indyjska była stosowana jako lek na wzmocnienie pracy serca, leczoną nią także choroby układu moczowego, nadciśnienie tętnicze, problemy skórne , między innymi trądzik. Badania, które prowadzono nad zawartą w pokrzywie indyjskiej forskoliną między innymi w Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym w Indiach wykazały, że substancja ta hamuje rozwój chorób nowotworowych, powstrzymuje rozrost guzów o charakterze nowotworowym. Wspomaga również leczenie chorób, które mają podłoże autoimmunologiczne.

Preparaty zawierające forskolinę wspomagają także pracę serca – poprzez zwiększenie ukrwienia naszego najważniejszego organu, serce pracuje bardziej wydajnie. Preparaty zawierające wyciąg z pokrzywy indyjskiej mogą wspierać także leczenie chorób skóry: łuszczycy i egzemy. Znajdują one także zastosowanie w przypadku chorób o podłożu alergicznym. Warto wspomnieć jeszcze o jednej właściwości pokrzywy indyjskiej – o jej pozytywnym wpływie na prawidłowe ciśnienie krwi. Obniża ona ciśnienie w gałce ocznej, może więc być stosowana w profilaktyce jaskry.

Preparaty zawierające forskolinę można zażywać również na kłopoty ze snem, mogą po nie sięgnąć kobiety, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek.

Forskolina – a odchudzanie

ForskolinNajwiększe zainteresowanie wzbudza pokrzywa indyjska, a właściwie zawarty w niej forskolin, ze względu na przypisywane mu właściwości odchudzające. Wśród suplementów diety, które mają nam pomóc w pozbyciu się nadwagi, stał się prawdziwym hitem.

Czy rzeczywiście wspomaga odchudzanie?

Badania nad odchudzającymi właściwości zawartej w pokrzywie indyjskiej substancji czynnej prowadzone były przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, w których jest chyba największy odsetek mieszkańców z nadwagą i otyłością. Badania te były między innymi prowadzone w Instytucie Zdrowia na uniwersytecie w Kansas. Wyniki badań były niezwykle zadowalające. W pełni potwierdziły, że forskolin jest substancją, która ułatwia pozbycie się nadmiernej ilości kilogramów. Badania te wykazały nie tylko, że forskolina wspomaga procesy odchudzania, ale także nie wywołuje efektu jo-jo. Efektem jo-jo kończy się wiele diet i kuracji odchudzających. Brak tego efektu jest wielkim plusem preparatów na odchudzanie z forskoliną. Jak w przypadku innych suplementów diety, które mają nam ułatwić pozbycie się nadmiernych kilogramów musimy pamiętać, że Forskolina nie zastąpi racjonalnego sposobu odżywiania się. Nie możemy sięgać po czekoladki w nadziei, że wystarczy łyknąć tabletkę, aby pozbyć się kalorii, które sobie dostarczyliśmy.

Dlaczego zażywając tabletki pozbędziemy się nadwagi?

W naszym organizmie produkowana jest substancja o nazwie adenozynomonofosforan, w skrócie cAMP. Substancja ta jest odpowiedzialna w naszym organizmie za ograniczenie syntezy tłuszczów. Dodatkowo sprawia, że stymuluje proces rozkładu składników, które wchodzą w skład tkanki tłuszczowej. Przyczynia się także do rozwoju tkanki mięśniowej. Wspiera również pracę tarczycy, która produkuje niezbędne dla procesów metabolicznych hormony. Dzięki temu przemiana materii zachodzi w organizmie o wiele szybciej. Mamy więcej energii, a tłuszcz zamiast się odkładać w komórkach naszego ciała jest spalany wyjątkowo szybko. Forskolina zapobiega również wahaniom poziomu cukru we krwi. Dzięki temu nie grożą nam napadu głodu.

Kto może zażywać preparat ?

Forskolin nie jest w Polsce zarejestrowany jako lek. Występuje jako suplement diety, co nie oznacza, że mogą go zażywać wszystkie osoby bez wyjątku. Na pewno przez zażyciem po raz pierwszy Forskoliny warto sprawdzić, jaki jest skład preparatu. Jeżeli jest to preparat, który zawiera wyłącznie naturalne składniki – zażywanie preparatu jest całkowicie bezpieczne. Jest bowiem bardzo mało prawdopodobne, aby któraś z zawartych w nim substancji wywołała reakcję alergiczną. Jeżeli chcemy być w stu procentach pewni, że zażywając tabletki nie odczujemy żadnych skutków ubocznych, dla pewności możemy skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Preparat nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży, nie zaleca się go także kobietom karmiącym piersią. Nie powinny go także stosować osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi. Koniecznie możliwość stosowania preparatu powinny skonsultować z lekarzem osoby, które zażywają leki na choroby serca i nadciśnienie, gdyż substancja czynna, czyli forskalina może wchodzić w niepożądane reakcje z tymi lekami.

Gdzie można kupić?

Na rynku dostępne są kapsułki i sproszkowany ekstrakt; oba te produkty zawierają wyciąg z korzenia pokrzywy indyjskiej. Oferują je dobre sklepy zielarskie zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Zdecydowanie na największą uwagę zasługuje preparat o nazwie Forskolin. W odróżnieniu od innych preparatów w skład, których wchodzi substancja czynna forskolina, zawiera on bowiem jej największą dawkę. Dzienna, dopuszczalna dawka wynosi 50 mg forskoliny. W przypadku, kiedy zażyjemy większą dawkę, może dokuczać nam senność. Pilnujmy więc, aby jej nie przekraczać. Forskolin jest preparatem bezpiecznym. Zawiera on wyłącznie naturalne składniki. Oprócz wyciągu z pokrzywy indyjskiej znajdziemy w nim: morwę białą, zieloną kawę, szafran, ketony malinowe, garcinia gambogia i yacon. Wszystkie te składniki wspierają metabolizm tłuszczów, ułatwiają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, zapobiegają przedwczesnym procesom starzenia się organizmu. Substancje aktywne zawarte w preparacie działają na organizm pobudzająco, dostarczają niezbędnej energii, przyspieszają spalanie kalorii. Redukują tkankę tłuszczową na tak newralgicznych obszarach naszego ciała jak: biodra, brzuch, uda i pośladki. Nad pokrzywą indyjską i jej właściwościami od wielu lat prowadzone były liczne badania. Po raz pierwszy pokrzywa indyjska została poddana badaniom w roku 1974, kolejne prowadzono od roku 1981 do 2010. Wszystkie potwierdziły, że ma ona wiele zalet. Kapsułki Forskolin na pewno mogą nas wspomóc w walce z nadwagę otyłością.

17 komentarzy

 1. Gabi
 2. Anka
 3. Margaret
 4. Kasia
 5. Lidka
 6. Tomasz
 7. Aneczka
 8. Basia
 9. Marek
 10. Gosia
 11. Monika
 12. Sasha
 13. Mika
 14. Sylwia
 15. Kamil
 16. Sylwia
 17. Dagmara