Piperyna

Piperyna jest organicznym związkiem chemicznym, który znajduje się w pieprzu. To temu składnikowi ta bardzo popularna przyprawa zawdzięcza swój piekący i ostrym smak. Ale związek ten ma wiele innych właściwości. Działa przeciwbakteryjnie, ułatwia pozbycie się nadmiernej ilości kilogramów. Zapobiega także rozwojowi chorób nowotworowych, chroni przed zachorowaniem na Alzheimera. Dzięki niej wzrasta namnażanie barwnikowych komórek skóry u osób dotkniętych bielactwem. Związek ten jest znany od roku 1818. Jego odkrywcą był duński chemik i fizyk Hans Christian Oersted. Właściwości lecznicze piperyny znane są w chińskiej i indyjskiej tradycyjnej medycynie już od bardzo dawna. Stosowano ją do łagodzenia wielu różnych dolegliwości, między innymi stosowano ją u osób cierpiących z powodu bólów stawów, w leczeniu chorób serca oraz w dolegliwościach trawiennych. Dzisiaj jest najbardziej znana jako suplement wspomagający przede wszystkim odchudzanie. Największą ilość piperyny zawierają ziarenka pieprzu czarnego. Trochę mniejsze ilości zawiera pieprz biały. Najmniejszą ilość piperyny zawiera pieprz kolorowy i zielony.

Właściwości odchudzające piperyny

W roku 2012 opublikowano wyniki badań wskazujące, że piperyna może blokować tworzenie się nowych komórek tłuszczowych i obniżać poziom tłuszczu w krwiobiegu. Jest to wynikiem zakłócania aktywności genów kontrolujących powstawanie nowych komórek tłuszczowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piperyna

Wiadomo, że piperyna jest związkiem, który ułatwia proces rozkładu w organizmie tkanki tłuszczowej, czyli lipolizę. W świetle badań, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Agricultural and Food Chemistry” substancja ta zaburza także działanie genów, które są odpowiedzialne za namnażanie się komórek tłuszczowych. Tym samym może ona dodatkowo zablokować komórki tłuszczowe. Z drugiej strony pobudza rozwój tkanki mięśniowej. Te dwa argumenty powinny nas przekonać do jak najczęstszego dodawania do potraw czarnego pieprzu. Te właściwości piperyny zostały wykorzystane przez producentów suplementów diety, które mają wspomóc odchudzanie się. Nie oznacza to jednak, że wystarczy dosypywać pieprz do większość potraw, aby pozbyć się nadmiernej ilości kilogramów. Warto bowiem pamiętać, że piperyna znajduje się głównie w wierzchniej warstwie ziarenek pieprzu, dodając go do potraw nie mamy możliwości wykorzystania piperyny w stu procentach. Pamiętajmy jednak, że  bez zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, bez codziennej dawki ruchu suplement raczej nam nie pomoże. Decydując się na stosowanie suplementów diety zawierających piperynę warto pamiętać, że najbardziej skuteczne są preparaty, które zawierają bardzo wysoką dawkę piperyny. Im dawka ta jest większa, tym jej działanie jest bardziej skuteczne. Na rynku są już dostępne suplementy diety, które zawierają ponad 90 procent piperyny; są to preparaty o najwyższym działaniu odchudzającym. Stosowanie suplementów diety zawierających piperynę zalecane jest osobom, które mają skłonności do przybierania na wadze, a przy tym ich tryb życia jest mało aktywny ze względu na charakter wykonywanej przez nich pracy. Dzięki piperynie spożywany przez nas pokarm trafia do żołądka o wiele szybciej, jego strawienie zajmuje więc mniej czasu.

Piperyna a choroby nowotworowe

Naukowcy pracujący na University of Michigan prowadzili badania nad wpływem piperyny na rozwój niektórych chorób nowotworowych, między innymi nad jej wpływem na rozwój raka piersi.

Wyniki swoich badań opublikowali w serwisie „EurekAlert”. Zdaniem amerykańskich uczonych, piperyna może zapobiegać rozwojowi raka piersi. W trakcie prowadzonych badań uczeni wykazali, że zmniejsza liczbę komórek o charakterze nowotworowym. Jeżeli w trakcie dalszych badań okaże się, że amerykańscy naukowcy nie mylili się, to być może już za kilka, czy kilkanaście  lat otrzymamy lek, który będzie skutecznie leczył raka piersi.

Inne właściwości

PiperynaSuplementy diety, które zawierają piperynę pobudzają do większego wysiłku nasz układ odpornościowy. Bardzo korzystnie działają one także na nasz układ pokarmowy. Piperyna sprawia, że w trakcie trawienie pokarmów przewód pokarmowy jest lepiej ukrwiony. Dzięki temu składniki pokarmowe o wiele łatwiej przenikają z układu trawiennego do krwi. Związki piperyny ułatwiają również eliminowanie kwasu mlekowego. Oznacza to, że jesteśmy bardziej wytrzymali na ból, który pojawia się w trakcie (lub po) bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Warto więc sięgnąć po preparaty z piperyną, kiedy czeka nas tego typu wysiłek. Po zażyciu piperyny wzrasta poziom pH kwasów żołądkowych. Związek ten ułatwia więc trawienie białek. Sięgając po piperynę o wiele łatwiej jest wymodelować idealną sylwetkę – zawsze jednak jej zażywanie musi iść w parze z aktywnością fizyczną i racjonalnym sposobem odżywiania się.

Czy stosowanie piperyny jest bezpieczne?

Badania nad piperyną trwają już od kilku lat. Jak dotychczas w trakcie tych badań (prowadzonych nie tylko na zwierzętach, ale także na ludziach) nie stwierdzono, że piperyna wywołuje jakieś skutki uboczne. Jest więc związkiem całkowicie bezpiecznym. Stwierdzono za to, że dzięki niej pewne witaminy (między innymi z grupy B oraz prowitamina witaminy A, czyli beta karoten) i składniki mineralne są o wiele łatwiej przyswajane przez organizm.

Nie tylko na odchudzanie

Większość osób uważa, że piperyna jest związkiem, który przed wszystkim ułatwia odchudzanie. Jej działanie jest jednak o wiele bardziej szerokie. Jak już wspomnieliśmy, zapobiega ona rozwojowi komórek rakowych. Wykazano jednak, że ma ona także bardzo pozytywny wpływ na naszą pamięć. Na jednym z uniwersytetów w Tajlandii grupa naukowców prowadziła badania na wpływem piperyny na procesy neurodegeneracyjne. Wyniki tych badań wskazują, że  może zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera. Zdaniem wielu naukowców piperyna może również łagodzić objawy depresji. Wpływ piperyny na ludzki umysł został opisany w czasopiśmie „Food of Chemical Toxicology” w artykule „Piperine, the potential functional food for mood and cognitive disordes”. Przeciwdepresyjne działanie wyciągu z czarnego pieprzu, czyli piperyny ma polegać na zwiększeniu w organizmie takich neuroprzekaźników, jak dopamina i serotonina. W przypadku osób, które cierpią na depresję liczba tych neuroprzekaźników jest za mała.

Przeciwbakteryjne działanie piperyny

Wyciąg z piperyny ma działanie przeciwbakteryjne. Zwalcza on między innymi wywołującego wiele chorób gronkowca złocistego – bakterię, która jest niezwykle odporna na leczenie antybiotykami. Piperyna jest związkiem, który zwalcza także wywołującą infekcje skórne, w rzadkich przypadkach ropień wątroby lub sepsę  bakterię Chromabacterium violaceum. Innym szczepem bakterii zwalczanych przez piperynę jest Bacillus sphaericus i Klebsiella aerogenes. Stwierdzono także, że działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Nie ma wątpliwości, że czarny pieprz jest jedną z najbardziej popularnych przyprawach stosowanych od stuleci na całym świecie. Zawarta w nim piperyna ma niezwykle dobroczynny wpływ nie tylko na smak spożywanych przez nas potraw, ale także na nasze zdrowie. Od dawna wiadomo, że wzmaga ona apetyt, zwiększa popęd seksualny ( jest to cieszący się od dawna sławą afrodyzjak), rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza przemianę materii. Piperyna stosowana jest obecnie bardzo szeroko w dietetyce. Preparaty zawierające piperynę stosuje się między innymi w leczeniu osób otyłych. Osoby, które zdecydują się sięgnąć po piperynę powinny pamiętać, że nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania jej z inhibitorami lipazy, czyli preparatów, których rolą jest zablokowanie tłuszczom dostępu do jelit. Piperyna w połączeniu z tymi suplementami diety może bowiem wywołać biegunkę, bardzo ostrą niestrawność, a w skrajnych przypadkach nawet ostre zapalenie jelit. Zaleca się za to przyjmowanie piperyny wraz z takimi preparatami jak: spirulina, morszczyn, czy  ziele z pokrzywki ozdobnej. Nie wszystkie właściwości piperyny zostały na dzień dzisiejszy potwierdzone w stu procentach w wyniku prowadzonych nad nią badań. Badania te nie zostały jednak przerwane. Być może już za kilka lat okaże się niezwykle skutecznym lekarstwem na wiele groźnych chorób, do których bez wątpienia należą choroby nowotworowe.

16 komentarzy

 1. Katarzyna
 2. Magda
 3. Joanna
 4. Baśka
 5. Michał
 6. Kinga
 7. Anka
 8. Maria
 9. Emilia
 10. Iza
 11. Marysia
 12. Lucja
 13. Monia
 14. Barbara
 15. Kaja
 16. Magda